Poprzednia strona...

Plan studiów

Formularz: Plan studiów  (kliknij aby powiększyć) Formularz Plan studiów służy do zarządzania planami studiów, które będą obowiązywały na poszczególnych rodzajach studiów, kierunkach i specjalnościach. Definiowanie planu studiów dla wybranego kierunku lub specjalności realizowane jest przez wskazanie zbioru przedmiotów, a dla każdego przedmiotu określenie w jakich semestrach będzie prowadzony, w jakich formach zajęć (np. wykład, ćwiczenia, projekt), w jakim wymiarze czasowym, w jaki sposób będzie zaliczany i czy ocena z tego przedmiotu ma być liczona do średniej. Ponadto, dla każdego przedmiotu można wskazać dydaktyków, którzy będą go prowadzili.

Na tym samym kierunku lub specjalności może być realizowanych kilka różnych planów studiów. Nowy plan studiów, który wchodzi od nowego roku, można zdefiniować zupełnie od początku lub posłużyć się istniejącym planem studiów, wprowadzając do niego wymagane poprawki i w ten sposób tworząc nową wersję planu studiów (w rzeczywistości będą to już dwa różne plany studiów). W sytuacji kiedy student jest przenoszony pomiędzy kierunkami lub gdy wraca z rocznego urlopu dziekańskiego i "wpada" w nowy plan studiów, system umożliwia wydrukowanie różnic programowych pomiędzy dwoma wskazanymi planami studiów i na tej podstawie podjęcie decyzji o wymogu zaliczenia przez tego studenta dodatkowych przedmiotów.

Przykładowy wydruk planu studiów  (kliknij aby powiększyć) System Sokrates*Dziekanat umożliwia prowadzenie grupowych planów studiów - obowiązujących dla kierunków, specjalności lub profili dyplomowania - oraz indywidualnych planów studiów - dla studentów ITS (na indywidualnym toku studiowania).

Zdefiniowanie planu studiów pozwala m.in. na: automatyczne sporządzenie wzoru wpisu do indeksu na dany semestr studiów, automatyczne wprowadzenie listy przedmiotów do karty ocen studenta realizującego ten plan studiów i automatyczne naliczenie obciążenia dydaktycznego dla jednostek organizacyjnych.

Wzór wpisu do indeksu

Formularz Wzór wspiu do indeksu służy do automatycznego tworzenia wzorów wpisu do indeksu na podstawie wprowadzonego wcześniej planu studiów. Dla wybranego kierunku, specjalności lub profilu dyplomowania i podanego semestru studiów jest układana lista przedmiotów według zdefiniowanych wcześniej reguł. Jeśli układ przedmiotów nie jest dokładnie taki jakbyśmy sobie tego życzyli, listę przedmiotów można modyfikować ręcznie. Zdefiowany tutaj wzór wpisu jest wykorzystywany m.in. podczas wprowadzania ocen i zaliczeń studentów.

Gotowy wzór wpisu do indeksu można wydrukować i powiesić w gablocie do wglądu przez studentów.

Formularz: Wzór wpisu do indeksu  (kliknij aby powiększyć)



Przykładowy wydruk wzoru wpisu do indeksu  (kliknij aby powiększyć)

Obciążenia dydaktyczne jednostek organizacyjnych

Formularz Obciążenia dydaktyczne pozwala na automatyczne naliczenie obciążenia dydaktycznego dla jednostek dydaktyczno-naukowych. Do naliczenia obciążenia dydaktycznego niezbędne jest zdefiniowanie planów studiów i określenie maksymalnej liczebności grup dla poszczególnych form zajęć (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, itp.). Następnie, na podstawie liczby studentów, liczby grup dla poszczególnych przedmiotów i ich form zajęć oraz wymiaru czasowego zajęć, obliczana jest liczba godzin dydaktycznych na semestr zimowy i letni.

Formularz: Obciążenia dydaktyczne  (kliknij aby powiększyć)



Przykładowy wydruk obciążenia dydaktycznego  (kliknij aby powiększyć)

Struktura studiów

W systemie Dzieknat 96 można w sposób elastyczny definiować struktuę studiów na wydziale. Po pierwsze, określić mozna jakie rodzaje studiów są prowadzone na wydziale (np. dzienne magisterskie, dzienne zawodowe, zaoczne magisterskie, itp.). Dla każdego rodzaju studiów mozna określić zbiór kierunków. Dla każdego kierunku można wprowadzić zbiór podrzędnych zakresów tematycznych, np. specjalności, a następnie dla wybranych specjalności wprowadzić można np. profile dyplomowania lub specjalizacje. Powstaje w ten sposób hierarchia zakresów tematycznych studiów, którą można modyfikować zgodnie z wprowadzanymi zmianami w zakresie kształcenia na wydziale.

Formularz: Zakresy tematyczne studiów  (kliknij aby powiększyć)



Formularz: Oceny i zaliczenia  (kliknij aby powiększyć)Oceny i zaliczanie semestru

Formularz Oceny i zaliczenie semestru służy do wprowadzania ocen uzyskanych przez studentów w czasie sesji egzaminacyjnej oraz do zaliczania semestrów i awansowania studentów na kolejne semestry studiów. Poza tym, formularz pozwala na podjęcie decyzji dotyczącej studenta, takich jak skierowanie na egzamin komisyjny, warunkowe zapisanie na kolejny semestr, skierowanie na powtarzanie semestru lub powtarzanie przedmiotu.

Po wpisaniu numeru albumu wybranego studenta, jest wyświetlana lista przedmiotów, które student jest zobowiązany zaliczyć w tym semestrze. Przedmioty układane są na liście zgodnie z wprowadzonym wcześniej wzorem wpisu do indeksu, który został prawdopodobnie wywieszony w gablocie przed dziekanatem. Zatem kolejność ocen w indeksie pokrywa się z wyświetloną listą przedmiotów co pozwala na wygodne i szybkie wpisanie ocen uzyskanych przez studenta. Na liście pojawiają sie również dodatkowe przedmioty, które student został zobowiązany zaliczyć w wyniku powstałych różnic programowych - po przeniesieniu na inny kierunek lub powrocie z urlopu dziekańskiego.


Przykładowy wydruk zestawienia ocen dla grupy (kliknij aby powiększyć)

Formularz: Przebieg studiów  (kliknij aby powiększyć)Przebieg studiów studenta

Formularz Przebieg studiów studenta umozliwia przeglądanie informacji o dotychczasowym przebiegu studiów, na który składa się lista semestrów, które do tej pory studiował student. O każdym semestrze wyświetlane są m.in. takie informacje jak: rodzaj studiów, kierunek, specjalność, profil dyplomowania, czy studiował indywidualnie, czy zaliczył semestr, czy opłacił semestr i jaką uzyskał średnią ocen. Ponadto, formularz pokazuje przebieg każdego semestru, podając np. informacje o tym, kiedy student został zapisny na ten semestr, kiedy rozpoczął zaliczanie sesji, kiedy został skierowany na egzamin komisyjny lub powtarzanie semestru, czy tez kiedy w danym semestrze został skreślony z listy studentów.

 

Następna strona...


Strona domowa